מהי בדיקת מאפיינים?

מהי בדיקת מאפיינים?

שיתוף המאמר ברשתות חברתיות:

מהי בדיקת מאפיינים ומה משמעותה בחומר הראיות?

בדיקת מאפיינים מבוצעת ע”י שוטר בעת הטיפול בנהג החשוד בנהיגה בשכרות. בבדיקה זו השוטר מתרשם מערנות הנהג, אופן התנהגותו ולבושו. התרשמות זו היא התרשמות סובייקטיבית של שוטר.

לפי הפסיקה ניתן להרשיע נהג שנכשל בבדיקה בעת ניהול הוכחות רק על סמך בדיקת מאפיינים, זאת בין היתר על מנת לאפשר למשטרה להתמודד עם נהגים המצליחים להכשיל את הבדיקות המדעיות או לסרב להן.

בדיקה זו מקבלת משמעות חזקה כאשר סעיף האישום הומר לנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סם מסוכן. במקרה זה ככל שנהג ביצע את המבחנים בצורה טובה יותר כך תקופת הפסילה שלו תהיה קצרה יותר כאשר ראוי לשים לב למדיניות משטרת ישראל בענישה שהיא לפחות 6 חודשי פסילת רישיון נהיגה.

לפני מספר שנים בית המשפט העליון קבע כי ברגע שנקבע שנהג נכשל בבדיקת המאפיינים, על השוטר להודיע לנהג כי יש לו זכות להיוועץ בעו”ד.  עד כה לא נקבע ע”י בית המשפט מהן ההשלכות במידה ולא הודיעו לנהג על זכותו להיוועץ בעו”ד בשלב זה.

המדריך השלם לחשוד בנהיגה בשכרות

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

המאמר נכתב ע”י עורכי הדין מוטאי, מצגר גרבואי, בעלי עשרות שנות ניסיון בתחום התעבורה.

כל הזכויות שמורות לחברת עו”ד תעבורה מוטאי-מצגר-גרבאוי

משרדנו כמשרד עו”ד תעבורה מורכב משוטרים בדימוס עם עשרות שנות במשטרת ישראל כשוטרים, ובנוסף עוסקים כעורכי דין המייצגים בשנים האחרונות כסנגורים בכל הארץ. טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 – 0526400111

שיתוף המאמר ברשתות חברתיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צרו איתנו קשר