עקבו אחרינו

סניף ראשי

נתנזון 28, חיפה

050-226-6882

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

המדריך השלם לחשוד בנהיגה בשכרות

קיבלתם דוח / הזמנה למשפט? מלאו פרטים וקבלו ייעוץ מיידי!

מי נחשב לנהג שיכור

בישראל אלפי נהגים בשנה נעצרים ומואשמים ע"י המשטרה בנהיגה בשכרות. נתפסתם נוהגים בשכרות? רצוי מאוד שתקראו את המידע בעמוד זה.

המדריך המלא והמעודכן

מוטאי, מצגר, גרבאוי עו"ד תעבורה

מדריך זה מעודכן להיום ויהיה מעודכן תמיד מכיוון שהאתר שלנו מתעדכן על ידי עורכי דין תעבורה מומחים בעת שינוי של חקיקה או פסיקה.

במדריך המלא לנהג החשוד בנהיגה בשכרות אנו נשיב על כל השאלות הקשורות בנושא שמעניינות את הגולשים.

 

מהי נהיגה בשכרות ומהי כמות האלכוהול המותרת לפני נהיגה?

השאלה כאן מי ייחשב לנהג שיכור על פי חוק – תחילה אנו נסביר את הכמויות המותרות בחוק ולאחר מכן ננסה להסביר כיצד ניתן לתרגם כמויות אלו לשתיית אלכוהול בפועל.

הכמויות המותרות על פי חוק:

לגבי הנהגים "הרגילים" שאינם נכנסים לקטגוריה של "אוכלוסייה מיוחדת" (נסביר בהמשך) הכמות המותרת לפי חוק באמצעות בדיקת ינשוף היא 239 מיקרוגרם אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף . לפי הנחיות בתי המשפט לתעבורה רף האכיפה של המשטרה נקבע החל מכמות של 290 מיקרוגרם ומעלה.

 

עו"ד גל מוטאי מסביר – כמה מותר לשתות לפני נהיגה

 

רמת האלכוהול המותרת בדם:

באמצעות בדיקת דם עד 49 מיליגרם של אלכוהול ב 100 מיליליטר של דם. כלומר אם יימצא 50 מיליגרם של אלכוהול בבדיקת הדם הנהג ייחשב לנהג שיכור.

באמצעות בדיקת דם, שתן או רוק כל כמות של סם שתמצא בגופו של נהג ייחשב הנהג לשיכור על פי חוק.

 

כיצד ניתן לתרגם כמויות אלו לשתיית אלכוהול ממש:

השאלה היא כמה אלכוהול מותר לי לשתות עד שאני מגיע לערכים אלה שקבועים בחוק. או מהי הכמות האלכוהול המותרת לפני נהיגה? מכיוון שהגעה לערכים אלה תלויים בגורמים רבים כגון משקל הגוף, הרגלי השתייה, סוג השתייה ועוד, קשה מאד לתת תשובה מדויקת לשאלה זו – לפיכך ההמלצה היא שלא לשתות אלכוהול לפני הנהיגה.

 

נהיגה בשכרות נהג חדש:

לאחרונה הוגדרה אוכלוסייה מיוחדת שלגביה הכמויות האלכוהול המותרות הן נמוכות יותר.

האוכלוסייה המיוחדת: לגבי נהג חדש – נהג צעיר (עד גיל 24) – נהגי רכב ציבורי – נהגי רכב משא מעל 3.5 טון, הכמות המותרת לפי חוק באמצעות בדיקת ינשוף היא 49 מיקרוגרם אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף . לפי הנחיות בתי המשפט רף האכיפה של המשטרה – החל מכמות של 100 מיקרוגרם ומעלה.

 

רמת האלכוהול המותרת בדם:

באמצעות בדיקת דם עד 9 מיליגרם של אלכוהול ב 100 מיליליטר של דם. כלומר אם תמצא כמות של 10 מיליגרם של אלכוהול הנהג ייחשב לנהג שיכור.

 

כיצד ניתן לתרגם מספרים אלה לכמות של אלכוהול בפועל:

מכיוון שכמויות אלו של אלכוהול יכולות להתקיים בגופו של אדם גם ללא שתיית אלכוהול כלל, ניתן לומר שזהו איסור מוחלט של שתיית אלכוהול לפני נהיגה עבור אוכלוסייה זו.

 

בדיקת נשיפון:

מכשיר הנשיפון הינו מכשיר קטן אשר שוטר נעזר בו בפגישה ראשונית עם נהג החשוד בנהיגה בשכרות כדי לקבל אינדיקציה ראשונית האם הנהג עבר את הסף הקבוע בחוק. חשוב להבהיר כי המדדים שמספק מכשיר זה אינם מדויקים והם מהווים רק אינדיקציה ראשונית לשוטר האם להמשיך בטיפול או לשחרר את הנהג במקום. תוצאות מכשיר הנשיפון אינן מוצגות בבית המשפט.

• אין חובה על פי חוק להסכים לתת נשיפה למכשיר זה. עם זאת, סירוב לבדיקת נשיפון יגרום להבאת הנהג לבדיקת ינשוף.

 

בדיקת מכשיר הינשוף:

מדובר במכשיר גדול אשר מספק פלט עם תוצאות של רמת האלכוהול בגופו של הנהג. בדרך כלל לאחר שהנהג עבר בדיקת נשיפון ובדיקת מאפיינים מובא לבדיקה במכשיר הינשוף. הנהג אמור לספק שני מחזורי נשיפה כאשר בתום הבדיקה המכשיר מספק פלט ובו תוצאות הבדיקה. תוצאות מכשיר זה מוצגות בבית המשפט והן קבילות במידה ומפעיל מכשיר הינשוף פעל לפי הכללים וביצע את הבדיקות המתאימות למכשיר בטרם תחילת המשמרת ובסיום המשמרת.

בעבר לא היה ברשות משטרת ישראל מכשיר שמסוגל למדוד ערכים נמוכים עבור האוכלוסייה המיוחדת, לאחרונה הוכנס לשירות המשטרה מכשיר ינשוף חדש אשר מודד ערכים נמוכים וכך יצא שהמשטרה כיום מסוגלת לבדוק גם את האוכלוסיה המיוחדת המפורטת לעיל.

 

הבדיקות שצריך לעשות למכשיר הינשוף טרם הפעלתו:

 • בדיקת כיול תחילת משמרת.
 • בדיקת עצמית תחילת המשמרת.
 • בדיקת כיול סיום משמרת.
 • בדיקה עצמית סיום משמרת.
 • בדיקת תקינות ואישור תע"צ (תעודת עובד ציבור של הבודק) חצי שנתית.

 

איך לעבור בדיקת ינשוף?

• קיימת חובה חוקית לשתף פעולה עם דרישת השוטר למתן נשיפה למכשיר הינשוף.

• סירוב לבדיקת ינשוף – נהג שיסרב לבדיקה או יכשיל אותה בכל דרך יוגש כנגדו כתב אישום בגין סירוב להיבדק וקיימת חזקה כאילו הוא נהג בשכרות וצפוי לאותם העונשים שנהג שיכור צפוי להם.

 

האם הינשוף החדש קביל בבית המשפט?

חשוב להבהיר כי תוצאות הינשוף החדש מוצגות בבתי המשפט לתעבורה והן קבילות נכון לתאריך 10.01.2019 – עדיין לא נוצרו מחלוקות בעניין תוצאות המכשיר לבין התביעה לעורכי דין תעבורה המייצגים נאשמים בנהיגה בשכרות. הינשוף החדש עדיין לא נבחן על ידי בית המשפט העליון. ייתכן כי בהמשך יהיו שינויים ואם יהיו כאלה אנחנו מיד נעדכן כאן את המדריך המלא לנהג החשוד בנהיגה בשכרות.

 

עו"ד גל מוטאי מסביר – מהי נהיגה בשכרות ומיהו נהג החשד כשיכור

כל שאלה בנושאים אלו עד כה ניתן להתקשר ללא התחייבות לעורך דין תעבורה – 0502266882 – 0526400111.

בדיקת מאפיינים ובדיקת השפעת האלכוהול

במידה ונהג נכשל בבדיקת נשיפון יעבור בדיקת מאפיינים ע"י המשטרה. בדיקה זו היא בדיקת קואורדינציה אשר מאפשרת למשטרה לדעת את רמת השפעת האלכוהול על הנהג ומהווה תמיכה בחומר הראיות. כאשר תוצאות בדיקת הינשוף נפסלות עקב כשלים ראייתיים ניתן להרשיע את הנהג בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים רק על סמך תוצאות בדיקת המאפיינים.

המבחנים שמבוצעים הם: התרשמות חיצונית של השוטר מנהג ומלבושו. התרשמות השוטר מאופן דיבורו של החשוד. הבאת אצבע לאף, הליכה על קו ישר כאשר הידיים פתוחות לצדדים ועוד בדיקות לפי שיקולו של השוטר.

• אין חובה חוקית לשתף פעולה עם בדיקת המאפיינים.

 

נהיגה בשכרות ענישה

נהגים רבים שואלים מה העונש על נהיגה בשכרות? בחלק הזה של המדריך ננסה לתת תשובות לשאלות בתחום זה.

 

נהיגה בשכרות – פסילה מנהלית:

משטרת ישראל רשאית לפסול את רישיונו של הנהג שחשוד בעבירת נהיגה בשכרות למשך 30 ימים וכן להשבית את הרכב למשך 30 ימים.

אם הנהג מעורב בתאונת דרכים עם נזק או נפגעים, ויש חשד לנהיגה בשכרות משטרת ישראל רשאית לפסול את רישיונו של הנהג שחשוד למשך 60 ימים .

אם הנהג מעורב בתאונת דרכים קטלנית ומסתמנת אשמה כלפיו, ויש חשד לנהיגה בשכרות קצין משטרה חייב לפסול את רישיונו של הנהג שחשוד בנהיגה בשכרות למשך 90 ימים, ותוגש בקשה לפסילת רישיון עד תום ההליכים באופן מיידי.

 

הענישה על ידי בית משפט תעבורה:

כאשר נהג החשוד מואשם בסעיף אישום של נהיגה בשכרות ומורשע בסעיף זה, בית המשפט לתעבורה חייב על פי חוק לגזור עליו לפחות שנתיים פסילת רישיון נהיגה. במקרים מאד מאד נדירים ובנסיבות חריגות ביותר בית המשפט רשאי לגזור עונש פחות מהרף המינימלי הקבוע בחוק.

חשוב לדעת, במקרים של כתב אישום בגין נהיגה בשכרות יש לפנות לעורך דין תעבורה מומחה שיודע לאתר כשלים בחומר הראיות על מנת להסב את סעיף האישום לנהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול בכך לאפשר לבית המשפט לחרוג מעונש המינימלי של שנתיים פסילה או להביא לביטול כתב האישום. הגעה למשפט תעבורה ללא ליווי עורך דין מקצועי מומחה תעבורה עלולה להביא לענישה קשה לנהג הנאשם.

 

נהיגה בשכרות וגרימת תאונה:

בכל מקרה שבו נהג החשוד בנהיגה בשכרות מעורב גם בתאונת דרכים, הנהג צפוי לענישה חמורה של פסילה לתקופה ארוכה ועונש של מאסר בפועל. במקרים אלו חובה על הנהג לפנות לייעוץ עורך דין תעבורה מומחה.

 

מדיניות המשטרה בענישה בגין נהיגה בשכרות:

מכיוון שעבירת נהיגה בשכרות היא אחת הגורמות העיקריות לתאונות דרכים קשות וקטלניות, בכדי למגר את התופעה משטרת ישראל דורשת ענישה חמורה בפעם הראשונה בכמויות ברף של 400 מיקרוגרם של אלכוהול ומעלה. משטרת ישראל מתעקשת שלא לאפשר לבית המשפט לתעבורה לחרוג מהרף המינימלי הקבוע בחוק שהוא שנתיים פסילת רישיון נהיגה.

כאשר כמות האלכוהול גבוהה מ- 700 מיקרוגרם, המשטרה דורשת גם עונשי מאסר בפועל.

 

נהיגה בשכרות פעם שניה ויותר:

במקרים אלו ללא שום קשר לכמות האלכוהול המשטרה דורשת תקופת פסילה ארוכה ועונש מאסר בפועל.

כל המקרים האחרים שבהם נהגים קיבלו עונש של פחות משנתיים שלילה, משתייכים לעבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים.

 

מהן ההשלכות של העונש על נהג שנוהג בשכרות:

נהג שמורשע בעבירת נהיגה בשכרות ייפסל רישיונו למשך שנתיים לפחות ולאחר מכן ייאלץ לעשות טסט ותיאוריה מחדש ולעבור בדיקות של המכון הרפואי על מנת להוציא רישיון נהיגה מחדש.

 

השקפת בית המשפט לגבי נהיגה בשכרות – שיקול הדעת:

בתי המשפט לתעבורה מצווים על ידי בית המשפט העליון להחמיר בענישה של נהגים המורשעים בעבירת נהיגה בשכרות בשל העובדה כי הם סבורים שעבירת נהיגה בשכרות היא גורם משמעותי לתאונות דרכים קשות וקטלניות. ולכן ניתן לראות שבשנים האחרונות ישנה מגמה של החמרה בענישה של נהגים שמורשעים בנהיגה בשכרות.

 

עו"ד בלהה מצגר מסבירה – מהי הענישה לנהג החשוד בנהיגה בשכרות

כל שאלה בנושאים אלו עד כה ניתן להתקשר ללא התחייבות לעורך דין תעבורה – 0502266882 – 0526400111.

סירוב לבדיקת ינשוף – מהן ההשלכות

על פי חוק קיימת חובה לשתף פעולה עם דרישת השוטר למתן נשיפה למכשיר הינשוף. ישנם נהגים שמסרבים באופן מפורש למתן הבדיקה או מכשילים אותה באמצעות התנהגויות כגון אי נשיפה בפועל או אי מתן נשיפה מספקת.

במקרים אלו קיימת חזקה כי הנהג נהג בשכרות והוא צפוי לעונש של מינימום שנתיים פסילת רישיון נהיגה.

 

חובות המשטרה:

 • השוטר חייב להסביר באופן מפורש את ההשלכות לסירוב מבחינת הענישה כפי שקבועה בחוק.
 • השוטר חייב לתעד את ההסבר ואת תוכנו.
 • השוטר חייב להסביר כיצד הנהג הכשיל את הבדיקה.
 • השוטר חייב לוודא כי אין תקלה או חסימות כלשהן מהמכשיר שמנעו מהנהג לתת נשיפה תקינה למכשיר.

 

עו"ד גל מוטאי מסביר – מהן ההשלכות לסירוב לבדיקת ינשוף

 

הצעת החוק החדשה לענישה בעבירת נהיגה בשכרות:

בתיקון שמציעים בהצעת החוק החדשה , מעוניינים להפוך את הענישה לתלויה בכמות האלכוהול הנמצאת בגופו של הנהג. כלומר, ככל שכמות האלכוהול בגוף הנהג הנאשם גבוהה יותר כך הוא צפוי לענישה מחמירה יותר.

 

להלן פרטי ההצעה:

1. בדיקת ינשוף: בכמות אלכוהול באוויר נשוף בין 240 מיקרוגרם עד 360 מיקרוגרם = שנה פסילת רישיון נהיגה .

בדיקת דם: בכמות של בין 50 מיליגרם עד 75 מיליגרם אלכוהול = שנה פסילת רישיון נהיגה.

2. בדיקת ינשוף: בכמות אלכוהול באוויר נשוף בין 360 מיקרוגרם עד 720 מיקרוגרם = שנתיים פסילת רישיון נהיגה .

בדיקת דם: בכמות של בין 75 מיליגרם עד 150 מיליגרם אלכוהול = שנתיים פסילת רישיון נהיגה.

3. בדיקת ינשוף: בכמות אלכוהול באוויר נשוף מעל 720 מיקרוגרם = 3 שנות פסילת רישיון נהיגה .

בדיקת דם: בכמות של מעל 150 מיליגרם אלכוהול = 3 שנות פסילת רישיון נהיגה.

4. סירוב להיבדק: 3 שנות פסילת רישיון נהיגה.

הצעת חוק זו עדיין לא אושרה וברגע שתאושר אנחנו נעדכן מיד באתר.

כל שאלה בנושאים אלו עד כה ניתן להתקשר ללא התחייבות לעורך דין תעבורה – 0502266882 – 0526400111.

 

כשלים שיכולים להביא לביטול כתב אישום בעבירת נהיגה בשכרות

חשוב להדגיש שהכשלים שיפורטו בהמשך יכולים להביא לביטול כתב האישום, אך לא בהכרח. כלומר תלוי איך כשל ספציפי יכול להשפיע על התיק כולו ודבר זה יכול להתבהר רק על ידי ייעוץ עם עורך דין תעבורה מומחה בנושא שכרות.

 • חוסר הודעה לנהג על איסורים לאכול, לשתות, לעשן, להקיא, להכניס דבר מה לפיו או לאפו.
 • חוסר השגחה של שוטרים שאכן הנהג לא עשה אחד מאלה הרשומים לעיל.
 • רישום זמנים לא מדויקים.
 • סתירה ברישומי הזמנים הרשומים על ידי שוטרים שונים.
 • אי כיול של מכשיר הינשוף.
 • אי החלפת פיה בין שתי הנשיפות במכשיר הינשוף.
 • ועוד כשלים רבים שעורך דין תעבורה מומחה יכול לאתר בעת בדיקת חומר הראיות.

טיפים לנהג החשוד בנהיגה בשכרות בעת טיפול המשטרה

מטרת הטיפים במדריך זה לאפשר לעורך דין תעבורה להגיע לחקר האמת בעת בדיקת חומר הראיות.

 • רשום את השעה שבה עצרו אותך ואת שם השוטר שסימן לך לעצור.
 • בהמשך תפגוש שוטרים נוספים שמטפלים בך – רשום את השמות של כולם ומה עשה כל אחד מהם.
 • אם הועברת ממקום למקום רשום את שעות ההעברה ואופן ההעברה.
 • אם יש לך אפשרות תקליט או תצלם את כל מהלך הטיפול בך. מומלץ לעשות זאת באמצעות מישהו אחר (נוסע ברכב).
 • זכותך להיוועץ בעורך דין תעבורה – מומלץ לנצל זכות זו.
 • בתחילת בדיקת המאפיינים השוטר שואל שאלות הקשורות בנסיבות ביצוע העבירה – לפני שמשיבים מומלץ להיוועץ בעורך דין תעבורה.
 • רשום את שם השוטר שביצע את בדיקת המאפיינים, את שעת התחלת בדיקת המאפיינים ואת שעת הסיום .
 • אם נדרשת לחתום על מסמכים – מומלץ לעיין במסמך לפני החתימה.
 • מומלץ להתייחס בכבוד לשוטרים.

נכתב בלשון זכר אך פונה לשני המינים.

בעת פגישה עם עורך דין תעבורה מומלץ להביא לידיעתו נתונים אלה

עו"ד בלהה מצגר מסבירה – כיצד מומלץ להתנהג בעת טיפול המשטרה

 

מהן זכויות הנהג החשוד בנהיגה בשכרות בעת טיפול המשטרה

חובה לנצל זכויות אלו רק לאחר ייעוץ עם עורך דין תעבורה.

 • זכותך שלא לשתף פעולה עם הדרישה לבדיקת נשיפון. (שים לב : הכוונה למכשיר הקטן בעת מפגש ראשוני עם השוטר ולא מכשיר הינשוף . לדרישה למתן נשיפה למכשיר הינשוף חובה לשתף פעולה על פי חוק)
 • לאחר בדיקת מאפיינים במידה והשוטר החליט להעביר אותך לבדיקת ינשוף – חובה עליו לאפשר לך להיוועץ בעורך דין תעבורה מומחה.
 • זכותך שלא לשתף פעולה עם בדיקת המאפיינים ושלא להשיב לשאלות ששואל אותך השוטר.
 • זכותך לתעד באופן קולי או חזותי את כל מהלך הטיפול. מומלץ לבקש מאדם אחר לתעד.
 • אין חובה חוקית לחתום על שום מסמך.
 • זכותך לקבל העתק מכל מסמך שחתמת עליו.
 • זכותך בכל מקרה לקבל העתק מההזמנה לדין, העתק דין וחשבון לבדיקת ינשוף, העתק מהחלטת הקצין בדבר פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה או השבתת הרכב, גם אם לא חתמת על מסמכים אלה (חובה על המשטרה למסור מסמכים אלה לנהג).

כל שאלה בנושאים אלו עד כה ניתן להתקשר ללא התחייבות לעורך דין תעבורה – 0502266882 – 0526400111.

 

מדוע חשוב לקבל ייצוג עורך דין תעבורה מומחה

חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין מומחה לתעבורה מכיוון שמדובר באחת העבירות החמורות ביותר בפקודת התעבורה ומכיוון שהמשטרה מבקשת ענישה מחמירה בעבירות אלו. כמו כן טיפול בנהג החשוד בנהיגה בשכרות הוא טיפול קשה ומורכב שדורש מהשוטרים המטפלים ריכוז ודיוק ועמידה בנהלים מחמירים. חשוב מאד לפנות לעורך דין תעבורה מומחה כדי שיבחן היטב את חומר הראיות.

בחינה מעמיקה של חומר הראיות וגילוי כשלים מהותיים על ידי עורך הדין, יכולה להביא לחקר האמת, לביטול כתב האישום או תיקונו כך שהענישה תהיה מקלה באופן משמעותי.

משרד עורכי דין תעבורה מוטאי, מצגר, גרבאוי מורכב מעורכי דין שוטרים, תובעים ובוחני תאונות בעברם, במשך עשרות שנים. בשנים האחרונות משמשים כסניגורים בתחום התעבורה. המשרד עוסק בתחום זה בלבד ובעל הישגים מדהימים בשנים האחרונות ברמה הארצית. לצפייה בעמוד המרכז את הצלחות המשרד לחצו כאן >>

טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 – 0526400111

המידע האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

המדריך נכתב ע”י עורכי הדין מוטאי, מצגר גרבואי, בעלי עשרות שנות ניסיון בתחום התעבורה.

כל הזכויות שמורות לחברת עו”ד תעבורה מוטאי-מצגר-גרבאוי

מאמרים נוספים באותו נושא

מומלץ לקרוא גם

אהבתם? שתפו לחברים!

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
Share on email
שיתוף באימייל
Share on linkedin
שיתוף בלינקדאין