Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

גל מוטאי ושות' - משרד עורכי דין

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

תאונות דרכים

תאונת דרכים היא מקרה לא רצוני שמתרחש עקב מעורבות כלי רכב (אופניים, אופנוע, רכב או כל כלי אחר הנע מכוח מכני או מנועי), כאשר הנהג היה במצב של: א) חוסר זהירות ב) רשלנות ג) קלות ראש. בכל פעם שמתרחשת תאונת דרכים עם נפגעים בוחן המשטרה אמור להגיע לזירת התאונה כדי לאסוף ממצאים על מנת להגיע לחקר האמת בדבר נסיבות התרחשות התאונה והעמדה לדין של הנהג שלכאורה מסתמנת כלפיו אשמה.
נהיגה רשלנית

נהיגה רשלנית

הואשמתם בנהיגה רשלנית? פנו לייעוץ מידי! המונח נהיגה רשלנית כמו שאר המונחים בקטגוריה זו לא הוגדרו על ידי המחוקק. בניסיון להבין את המונח זה

המשך קריאה »
משרדנו מתמחה בתחום התעבורה ומורכב משוטרים בדימוס עם עשרות שנות ניסיון בהפעלת מכשירי האכיפה של משטרת ישראל כשוטרים,  ובנוסף עוסקים כעורכי דין המייצגים בשנים האחרונות כסנגורים בכל הארץ. טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 –

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

שאלות ותשובות

הייתי מעורב/ת בתאונת דרכים מה עלי לעשות?

התשובה לכך מתחלקת לשני חלקים

  • לפני הגשת העדות למשטרה: במרבית המקרים אנשים המעורבים בתאונות דרכים נמצאים בשני מצבים 1. הם לחוצים מאוד. 2. הם לא יודעים אם הם אשמים בתאונת הדרכים או את רמת האשם שלהם בתאונה. במקרים מסוג זה מומלץ מאד לפנות לעורך דין תעבורה עדיף בוחן משטרה בעברו כדי לקבל ייעוץ נכון לדברים שעליכם למסור לבוחן תנועה של משטרת ישראל. ייעוץ נכון של עורך דין תעבורה בשלב זה הוא קריטי מכיוון שהדברים שתמסרו בעדות בהמשך יכולים לשמש כנגדכם בבית המשפט. הייעוץ עם עורך דין תעבורה בשלב זה יכול לחסוך לכם כתב אישום עתידי, עוגמת נפש ופסילת רישיון הנהיגה.
  • אחרי הגשת העדות במשטרה: במידה והוגש כנגדכם כתב אישום מומלץ מאד לפנות לעורך דין תעבורה מומחה כדי לקבל ייצוג נכון בבית המשפט. ברוב המכריע של המקרים הגעה ללא עורך דין תעבורה מומחה לבית המשפט מביא לפסילתו של הנהג לתקופה ממושכת.
מהי נהיגה רשלנית?
בקצרה – בכל פעם שיש חובה חוקית מפורשת לנהוג באופן מסוים והנהג אינו פועל כך וגורם לתאונת דרכים הנהג יואשם בנהיגה רשלנית. במקרה זה קיימת חובת פסילת מינימום של רישיון נהיגה למשך 3 חודשים.  חשוב להבין כי נושא זה הוא מורכב וישנם תנאים נוספים שחייבים להתקיים ע"פ הפסיקה כדי שיהיה ניתן יהיה להאשים נהג בנהגיה רשלנית
למאמר אקדמי נהיגה בחוסר זהירות, נהיגה רשלנית, נהיגה בקלות ראש:
מהי נהיגה בקלות ראש?
בקצרה – בכל פעם שנהג יוזם עבירה וגורם לתאונת דרכים יואשם לנהיגה בקלות ראש. למשל נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול או שימוש בטלפון נייד בעת נהיגה . במקרה עבירה זו גם קיימת חובת פסילת מינימום של 3 חודשים. חשוב להבהיר כי גם נושא זה הוא מסובך ומורכב וישנה גם הבחנה בין נהיגה בקלות ראש לפי התקנות לעומת נהיגה בקלות ראש לפי פקודת התעבורה.  גם כאן קיימים תנאים שקבועים בפסיקה כדי שניתן יהיה להאשים נהג בנהיגה בקלות ראש.
למאמר אקדמי נהיגה בחוסר זהירות, נהיגה רשלנית, נהיגה בקלות ראש:
מהי נהיגה בחוסר זהירות?
בכל מקום שבו אין חובה חוקית מפורשת לנהוג באפן מסוים אלא חובה חוקית כללית ונהג אינו פועל כך הוא יואש בנהיגה בחוסר זהירות. במקרה זה לא קיימת פסילת מינימום בחוק.
למאמר אקדמי נהיגה בחוסר זהירות, נהיגה רשלנית, נהיגה בקלות ראש:
האם מעורבות בתאונת דרכים עלולה להוביל לפתיחת תיק פלילי?
תלוי בנסיבות התאונה. כאשר התאונה נגרמת עקב נהיגה בשכרות או נהיגה בפסילה או בריחה משוטרים או תאונת דרכים פגע וברח, ותוצאות התאונה הן קשות כגון פציעה קשה או תאונת דרכים קטלנית, ייתכן כי החקירה והטיפול במקרים אלה יתנהל במישור הפלילי. במקרים אלה הענישה היא קשה מאד ויכולה להגיע לעונשי מאסר בפועל לתקופה ארוכה או פסילת רישיון נהיגה למשך שנים רבות לכן מומלץ לפנות לייצוג עורך דין תעבורה לצורך צמצום נזקים.
עברתי תאונת דרכים לא באשמתי, האם אני זכאי לפיצוי כספי?
התשובה לכך היא חיובית . עליך לפנות לעורך דין המתמחה בתחום נזיקין כדי להגיש תביעה כנגד הנהג שאשם בתאונה. עדיף במקרים אלה לפנות לבוחן תנועה משטרתי כדי לקבל ממנו חוות דעת על המקרה לשימוש בית המשפט.
פגע בי רכב וברח, מהן האופציות העומדות לרשותי?
אם יש לך פרטי הרכב שפגע ניתן לפנות למשטרה ולהגיש תלונה בגין תאונה ואי השארת פרטים, כך יתאפשר לך לקבל פרטי הפוגע ולמסור לחברת הביטוח. אם אין לך פרטי הרכב שפגע באפשרות לפנות לביטוח שלך במידה ויש לך ביטוח מקיף כדי לקבל פיצוי.
מהו תפקידו של בוחן תנועה?
תפקידו של בוחן תנועה, לבחון את זירת התאונה כדי להגיע לחקר האמת בדבר נסיבות התרחשות התאונה. במקרה של תאונת דרכים בוחן מגיע לזירת התאונה אוסף ממצאים, עורך תרשים ולאחר מכן חוקר את הנהגים המעורבים בדבר אופן התרחשות התאונה. דוח הבוחן והממצאים שלו מהווים בסיס הגשת כתב אישום כנגד הנהג שלכאורה מסתמנת אשמה כלפיו. בכל מקרה של מעורבות בתאונת דרכים מומלץ לכל המעורבים להתייעץ עם עורך תעבורה כדי לדעת כיצד למסור עדות לבוחן המשטרה כדי שבטעות לא תפלילו את עצמכם.
מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה בכל מקרה של תאונת דרכים?
לפני הגשת העדות במשטרה: ברוב המכריע של מקרי תאונות דרכים הנהגים הם מבולבלים, לחוצים ולא יודעים אם הם אשמים בתאונה. עורך דין תעבורה הוא גורם מקצועי שיכול להעיר את עיניכם ולהבהיר לכן את המצב חוקי ולעזור לכם להבין כיצד נכון להגיש את העדות כדי לצמצם לכם את הנזקים למינימום האפשרי.

אחרי שהוגש כתב אישום כנגד הנהג: פניה לעורך דין תעבורה מאפשרת בחינה טוב של חומר הראיות כנגדכם. במרבית המקרים כתבי האישום שמוגשים כנגד הנהג הם בגין נהיגה רשלנית או נהיגה בקלות ראש ובמקרים אלה קיימת חובת פסילת מינימום של 3 חודשים, בנוסף המשטרה דורשת תקופות פסילה ארוכות יותר מפסילת המינימום הקבועה בחוק. עורך דין תעבורה מומחה בוחן את חומר הראיות כדי לבחון אפשרות הסבת הסעיף האישום לנהיגה בחוסר זהירות או לבטל את כתב האישום כולו.
תאונות דרכים עם הרוגים, מהן ההשלכות לגבי הנהג הפוגע?
התשובה תלויה בסעיף האישום – אם סעיף האישום הוא גרם מוות ברשלנות, הנהג צפוי למקסימום 3 שנות מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה למשך שנים רבות. אם סעיף האישום הוא הריגה, הנהג צפוי למקסימום 20 שנות מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה למשך שנים רבות. לא ניתן לתת תשובה ברורה וחד משמעית לכל מקרה, וכיצד יסתיים. חובה על הנהג הנאשם לקבל ייצוג של עורך דין תעבורה מומחה כדי לצמצם נזקים למינימום אפשרי.
מהי הענישה במקרה של הפקרה לאחר תאונת דרכים?
סעיף האישום תאונת דרכים פגע וברח מהחמורים ביותר בפקודת התעבורה והענישה בגינה יכול להגיע מ – שלוש שנות מאסר עד 16 שנות מאסר. כמובן הענישה תלויה בנסיבות התאונה ותוצאותיה וככל שהתוצאה היא קשה יותר כך הענישה יכולה להיות חמורה יותר. במקרה אלה לנוכח הענישה החמורה מומלץ לפנות לייעוץ וייצוג של עורך דין תעבורה מומחה.
משרדנו מתמחה בתחום התעבורה ומורכב משוטרים בדימוס עם עשרות שנות ניסיון בהפעלת מכשירי האכיפה של משטרת ישראל כשוטרים,  ובנוסף עוסקים כעורכי דין המייצגים בשנים האחרונות כסנגורים בכל הארץ. טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 –

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.