המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים 

(מרב”ד – המכון הרפואי)

מוטאי, מצגר, גרבאוי – עורכי דין תעבורה

עו”ד גל מוטאי

עו”ד בלהה מצגר

עו”ד ישראל גרבאוי

זומנת למכון הרפואי? כדאי לדעת!!!

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו גוף מנהלי המוקם על ידי המדינה במטרה לפקח על נהגים “המסכנים” את הציבור עקב מצבם הנפשי או הבריאותי. המידע שמגיע למכון הרפואי הוא באמצעות משרד הרישוי (שהוא עצמו מוזן ממשטרת ישראל, בית המשפט והמערכת הבריאות).

חשוב לציין כי למכון הרפואי סמכויות בלתי מוגבלות בהטלת מגבלות על רישיון הנהיגה שלכם ובמילים אחרות יש להם סמכות לשלול את רישיון הנהיגה גם לצמיתות מטעמים בריאותיים או אישיותיים.

כמוכן גם לא ניתן לערער על החלטות שלהם בפני גופים שיפוטיים משום שכדי לשפוט את החלטותיהם נדרש ידע רפואי וגם כאשר מערערים על ההחלטות שלהם, בדרך כלל בתי המשפט לא מתערבים ודוחים את הערעור.

עילות שבגינן נהג יכול להיות מוזמן למכון הרפואי: 

כאמור למכון הרפואי סמכויות כמעט בלתי מוגבלות לפסול את רישיונו של אדם. העילות בגינן מזמינים אדם למכון הרפואי הן:

א. בעיות בריאותיות או נפשיות שאדם סובל מהן שמדווחות ע”י הרופא המטפל, האדם עצמו או כל גורם אחר.

ב. עבירות חמורות שמוגדרות בתקנות התעבורה שאדם נפסל בגינן לתקופה ארוכה למשל נהיגה בשכרות, פסילה של לפחות שנתיים או תאונה קטלנית ופסילת רישיון לתקופה ארוכה מאד.

ג. אוכלוסיות מסוימות שקבוע בתקנות לגביהן כללים נוקשים למשל כגון נהג חדש שמורשע באחת מאלה:

1. בנהיגה בשכרות (לפי בדיקה מדעית, נשיפה, דם או שתן) .

2. נהיגה תחת השפעת סם או אלכוהול (לפי בדיקת מאפיינים).

3. עבירה שגרמה לתאונה שבה נהרג אדם או נחבל חבלה של ממש.

במקרים אלה הנהג החדש בנוסף לטסט או לתיאוריה הוא יוזמן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

4. נהג שהגיע לצבירה של 36 נקודות פעם שנייה במשך 6 שנים גם במקרה זה בנוסף לטסט או לתיאוריה הנהג יוזמן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

5. נהג שמבצע מספר רב של עבירות גם יכול להיות מוזמן ע”י משרד הרישוי למכון הרפואי לבדיקת התאמת אישיותו לצורך החזקת רישיון נהיגה.

6. נהג שמבקש להוציא רישיון נהיגה לרכב כבד, רכב ציבורי או כלי רכב אחרים שמוגדרים בחוק.

בקצרה נהג יכול להיות מוזמן למכון הרפואי כדי לבדוק את מצבו הבריאותי, הנפשי או האישיותי. במכון הרפואי עובדים רופאים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים.

זומנת למכון הרפואי? כדאי שתדע:

נהג שמוזמן למכון הרפואי חייב לדעת לקראת מהו הולך. מדובר בגוף בירוקראטי ממשלתי שאין בהכרח זכויות האדם הינן נר לרגליו. הם עובדים על פי קריטריונים נוקשים ואם הנהג לא עומד בהם עלול לאבד את רישיונו למשך שנים רבות או לצמיתות.

לאור האמור לעיל אם זומנת למכון הרפואי ורישיונך חשוב לך, ההמלצה היא להיעזר בעורך דין מומחה תעבורה כדי להתנהל מול המכון הרפואי בכדי למנוע נזקים שיכולים להיות בלתי הפיכים עבורך.

חשוב להיעזר בעורכי דין בתחום עוד בשלב הראשוני שאתם מוזמנים למכון הרפואי בכדי לקבל הדרכה כיצד להתמודד עם שאלות ומבחנים מורכבים שאתם תעברו בעת הבדיקה. טעויות בשלב זה עלולות לגרום לנזקים ושלילת רישיונכם באופן שבו יהיה קשה לאחר מכן לתקן את הנזקים.

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

המאמר נכתב ע”י עורכי הדין מוטאי, מצגר גרבואי, בעלי עשרות שנות ניסיון בתחום התעבורה.

כל הזכויות שמורות לחברת עו”ד תעבורה מוטאי-מצגר-גרבאוי

משרדנו כמשרד עו”ד תעבורה מורכב משוטרים בדימוס עם עשרות שנות במשטרת ישראל כשוטרים, ובנוסף עוסקים כעורכי דין המייצגים בשנים האחרונות כסנגורים בכל הארץ. טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 – 0526400111

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צרו איתנו קשר