עקבו אחרינו

סניף ראשי

נתנזון 28, חיפה

050-226-6882

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים – המדריך המלא והמעודכן

קיבלתם דוח / הזמנה למשפט? מלאו פרטים וקבלו ייעוץ מיידי!

נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים

מוטאי, מצגר, גרבאוי עו"ד תעבורה

מדריך זה עדכני להיום ויישאר מעודכן תמיד מכיוון שעורכי דין מומחים בתחום התעבורה במשרדנו מעדכנים מידי כל תקופה שינוי בפסיקה או בחקיקה.
כניסה למאמר מקוצר ומעודכן  בנושא >> נהיגה תחת השפעת סמים

במדריך זה נשיב על השאלות הקשורות בנושא זה שמעניינות את הגולשים.

 

מהי עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול?

תקנה 26 לתקנות התעבורה אוסרת על נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול. במקרה זה אין דרישה להוכחת כמות מסוימת של אלכוהול או סם בגוף הנהג.

 

עו"ד גל מוטאי מסביר – מהי נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

 

מתי ניתן להאשים נהג בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים?

כמעט בכל המקרים משטרת ישראל מגישה תחילה כתב אישום בגין נהיגה בשכרות כאשר ענישה בגינה היא מינימום שנתיים פסילת רישיון נהיגה. עבירת נהיגה בשכרות היא עבירה מאד קשה להוכחה, זאת משום ששוטרים אמורים להקפיד על נהלים ותנאי חקיקה מאד מחמירים ובדרך כלל המשטרה לא עומדת בתנאים אלה.

לאחר בחינת חומר הראיות עורך דין תעבורה בא במשא מתן מול התביעה מבצע הסבה של סעיף האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול (מכאן החשיבות של פניה לייעוץ וייצוג של עורך דין תעבורה מומחה).

 

מקרים שבהם תהיה הסבה לנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים

1. הוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות עקב בדיקת נשיפה: במקרים אלה אי עמידה בתנאי החוק והנהלים וכשלים בשרשרת הראיות כגון אי המתנה בזמנים הנדרשים בין השתייה לבדיקה או אי השגחה שהנהג לא שתה לא אכל ולא עישן ועוד. כשלים אלה יכולים להביא להסבת סעיף האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול.

2. הוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות עקב בדיקת דם: במקרה כזה שנלקחה דגימת דם מנהג ישנם תנאים רבים שחייבים להתקיים כדי שתוצאות בדיקת הדם תהיינה קבילות בבית המשפט לתעבורה. כשלים כגון חיטוי המקום שממנו נלקח הדם באמצעות חומר אלכוהולי, אי השגחה על הנהג עד הבדיקה והקפדה שלא הכניס לפיו או לאפו דבר או אי סימון דגימת הדם ועוד, יכולים להביא להסבת סעיף האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים.

3. הוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות עקב בדיקת שתן (או דם) לגילוי סמים: מקרה זה זהה למקרה 2 .

4. הוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות עקב סירוב להיבדק: במקרה של עבירת סירוב על מנת שיהיה ניתן להרשיע נהג חובה על השוטר לעמוד בתנאים שקבועים בחקיקה ובפסיקה. אי עמידה בתנאים כגון אי הסברת מהות הסירוב, אי הסברה כיצד הנהג סירב או הכשיל את הבדיקה, אי בדיקה תקינות המכשיר שאין תקלות שמנעו מנהג לנשוף לתוכו ועוד, יכולים להביא להסבת סעיף האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול.

 

מהי הראיה שיכולה להביא להרשעת הנהג בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים?

1. באמצעות הודאת הנהג ללא כל ראיה.

2. בעת טיפול המשטרה בנהג החשוד בנהיגה בשכרות ולאחר בדיקת הנשיפון, השוטר מבצע עם הנהג בדיקת מאפיינים. מדובר בבדיקת התרשמות חיצונית שמאפשרת לשוטר לקבל הערכה עד כמה הנהג נמצא תחת השפעת אלכוהול או סמים. הבדיקה מבוצעת באמצעות טופס מוכן שמנחה את השוטר כיצד לבצע כל בדיקה, כגון – הליכה על קו ישר, עצמת ריח האלכוהול מפיו של הנהג, הבאת אצבע לאף ועוד.

כאשר התוצאות המדעיות נופלות עקב כשלים בחומר הראיות כפי שפורטו לעיל, טופס בדיקת המאפיינים יכול לשמש כראיה שלפיה ניתן להרשיע נהג בנהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול.

 

נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים – ענישה

על פי חוק העונש בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים הוא מינימום 3 חודשי פסילת רישיון נהיגה. על פי מדיניות המשטרה ענישה זו תלויה בערכים שנמצאו בבדיקה המדעית כלומר ככל שערכים שנמצאו בבדיקה המדעית הם גבוהים יותר כך הפסילה הנדרשת היא לתקופה ארוכה יותר.

לאחרונה משטרת ישאל עקב שינוי המדיניות גם בערכים הגבוליים כגון 290 מיקרוגרם באוכלוסייה הרגילה או 100 מיקרוגרם באוכלוסייה המיוחדת הדרישה היא מינימום 6 חודשי פסילת רישיון נהיגה.

 

מדוע הענישה בגין נהיגה בשכרות היא מינימום שנתיים פסילה ונהיגה תחת השפעה מינימום 3 חודשי פסילה?

אני סבור כי הגיון העומד מאחורי פערים בענישה בסעיפים אלה נעוץ ברמת הוודאות של ביצוע העבירה על ידי הנהג החשוד כך:

נהיגה בשכרות: הנהג מורשע לפי תוצאות מדעיות ויש בטחון ברמת וודאות גבוהה מאד כי הנהג נהג בעת שהיה שיכור.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים: הנהג מורשע לפי הודאתו או לפי תוצאות בדיקת המאפיינים שנערכה על ידי שוטר כך רמת הוודאות לנהיגה בשכרות או תחת השפעה היא לא ברמה גבוהה.

 

נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים – הצעת החוק החדשה

על פי הצעת החוק החדשה הענישה המינימלית בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים היא מינימום 6 חודשי פסילת רישיון נהיגה.

הצעת חוק זו עדיין לא עברה את ההליך הנדרש בכנסת – ברגע שיהיה שינוי בתחום זה אנו נעדכן באתר באופן מידי.

 

מדוע חשוב לפנות לעורך דין תעבורה מומחה לייצוג לאחר קבלת כתב אישום

הגשת כתב אישום בגין נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים טומנת בחובה סכנה גדולה להגבלת רישיונו וחירותו של הנהג הנאשם. ישנם מקרים רבים שמוגשים כתבי אישום ללא בסיס ראייתי מספק באופן שבו אם הנהג לא מקבל ייצוג של עורך דין תעבורה הוא עלול להינזק באופן קשה מאד. לקבלת ייעוץ וייצוג מקצועי במקרים אלה קיימת חשיבות מכרעת בקביעת רמת הענישה. ישנים מקרים רבים שבהם כתבי אישום מתבטלים עקב כשלים ראייתיים חמורים ותוצאות אלו יכולות להתקבל רק לאחר פנייה לעורך דין תעבורה מומחה.

 

לסיכום

חשוב לציין, שבכל משפט כאשר נאשם מגיע ללא ייצוג, הוא נשאל ע"י השופט האם הוא בטוח שברצונו להשפט ללא עורך דין, השופט אף מסביר ומדגיש שאינו ממליץ על כך.

משרדנו עורכי דין תעבורה מוטאי, מצגר, גרבאוי מורכב מאנשי משטרה בדימוס, שוטרי תנועה, תובעי תעבורה, בוחני תאונות דרכים עסקו בתחום התעבורה במשטרת ישראל במשך עשרות שנים ובשנים האחרונות כסנגורים בתחום זה ומייצגים בכל הארץ נהגים פרטיים וחברות.

טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 – 0526400111

 

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

המדריך נכתב ע”י עורכי הדין מוטאי, מצגר גרבואי, בעלי עשרות שנות ניסיון בתחום התעבורה.

כל הזכויות שמורות לחברת עו”ד תעבורה מוטאי-מצגר-גרבאוי

מאמרים נוספים באותו נושא

מומלץ לקרוא גם

אהבתם? שתפו לחברים!

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
Share on email
שיתוף באימייל
Share on linkedin
שיתוף בלינקדאין