נהיגה בשכרות 2019

נהיגה בשכרות עדכון 2020/2021 – נקודות וענישה

שיתוף המאמר ברשתות חברתיות:

מהו חוק נהיגה בשכרות לשנת 2020/2021 ומהי הענישה הצפויה לנהג החשוד בנהיגה בשכרות?

חשוב לשים לב כי משטרת ישראל מגבירה אכיפה של עבירת נהיגה בשכרות , נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סם. 

תקנות התעבורה יחד עם מדיניות המשטרה בנושא אכיפה בנהיגה בשכרות משתנות לעיתים קרובות, וכדאי להיות מעודכנים על מנת שלא תקבלו כתב אישום בטעות בגין חשד לנהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול.

במאמר הקצר הזה נביא בפניכם את ענישה בגין נהיגה בשכרות היום ונדבר גם על הצעת החוק החדש שאמורה לשנות את הענישה בכל נושא הנהיגה בשכרות.

 

הכמות המותרת של אלכוהול ע”פ חוק נכון ל- 2020/2021:

לגבי נהג צעיר (עד גיל 24), נהג חדש (עד שנתיים וותק ברישיון נהיגה), נהגי רכב ציבורי  או נהגי רכב משא מעל 3.5 טון מותר עד 49 מיקרוגרם של אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף בבדיקת ינשוף, או עד 9 מיליגרם של אלכוהול ב 100 מיליליטר בבדיקת דם. מעל כמויות אלה הנהג ייחשב לנהג שיכור. משטרת ישראל אוכפת החל מכמות של 100 מיקרוגרם של אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף.

לגבי נהגים שלא נכנסים לקטגוריה זו הכמות המותרת היא עד 239 מיקרוגרם אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף בבדיקת ינשוף, או עד 49 מיליגרם של אלכוהול ב – 100 מיליליטר בבדיקת דם. נהג שייתפס בכמות מעל לזו שקבועה בחוק יואשם בנהיגה בשכרות.

 

בדיקת מאפיינים

לאחר שנהג נכשל בבדיקת נשיפון הוא מובא לבדיקת מאפיינים אשר במהלכו שוטרים בודקים את עוצמת השפעת האלכוהול על גופו של הנהג על ידי שאלות ומבחני ביצוע בפועל. אין חובה חוקית לשתף פעולה עם בדיקה זו.

לקריאת מאמר מלא ומקיף בנושא >> בדיקת מאפיינים

בדיקה על ידי מכשיר הנשיפון ומכשיר הינשוף:

מכשיר הנשיפון: מדובר במכשיר קטן ששוטר בעת שעוצר את הנהג, הוא מבקש ממנו לנשוף בתוך המכשיר כדי לקבל אינדיקציה האם הנהג שיכור או לא. אין חובה לשתף פעולה עם מכשיר זה ותוצאות המכשיר אינן תקפות ואינן מוצגות בבית המשפט כראיה.

מכשיר הינשוף: מדובר במכשיר גדול שנהג מובא אליו לבדיקה לאחר ששוטרים קיבלו אינדיקציה שנהג אכן שיכור. ישנה חובה על פי חוק לשתף פעולה עם דרישת השוטר לתת נשיפה למכשיר זה ואכן תוצאות המכשיר מוצגות כפלט והן קבילות כראיה בבית המשפט.

לקריאת מאמר מלא ומקיף בנושא >> מכשיר הינשוף

לקבלת ייעוץ 24/7 ללא התחייבות : 0502266882 עו”ד גל מוטאי – 0526400111 עו”ד בלהה מצגר.

 

הענישה בגין נהיגה בשכרות היום: (2020/2021)

נכון להיום הענישה בגין נהיגה בשכרות היא מינימום שנתיים פסילה ו-10 נקודות. במקרים אלה כאשר הנהג החשוד  בנהיגה בשכרות מיוצג על ידי עורך דין תעבורה מומחה ייתכן כי עקב כשלים בחומר הראיות, סעיף האישום יוסב לנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים ובמקרה זה עונש המינימום הוא 3 חודש פסילת רישיון נהיגה ו-10 נקודות.

נהג חדש שמורשע בנהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול ייאלץ לעבור טסט ותיאוריה מחדש ובחינות של המכון הרפואי כדי לקבל רישיון נהיגה מחדש, זאת ללא שום קשר לתקופת הפסילה ובנוסף יזקפו לחובתו – 10 נקודות.

 

נהיגה בשכרות בפעם השניה ויותר: 

התביעה במשטרת ישראל במקרה של נהג שמואשם בנהיגה בשכרות פעם שניה או יותר ללא שום קשר לכמות האלכוהול, דורשת עונש של מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה מאד. במקרים אלה קיימת חשיבות מאד גדולה לפנות לעורכי דין מומחים בתחום תעבורה בלבד בכדי לקבל את ההגנה הטובה ביותר ולמנוע מצב שבו אתם תקבלו עונש של מאסר בפועל. הסכנה של מאסר בפועל במקרה זה היא ממשית ובמיוחד גם במקרים נוספים כגון קיום עונש מאסר על תנאי בר הפעלה לנהג שנתפס או נהג בעל עבר תעבורתי מכביד.

לקבלת ייעוץ 24/7 ללא התחייבות : 0502266882 עו”ד גל מוטאי – 0526400111 עו”ד בלהה מצגר. 

 

הענישה בגין נהיגה בשכרות – הצעת חוק:

בהצעת החוק החדשה לענישה בגין חשד לנהיגה בשכרות, הענישה מבוססת בעיקר על כמות האלכוהול שנמצא בגופו של נהג. ככל שכמות האלכוהול היא גבוהה יותר כך הענישה שמוצעת היא חמורה יותר.

על פי הצעת החוק נהג שנעצר בגין כמות בין 240 עד פי אחד וחצי מעל המותר, ייפסל רישיונו למשך 12 חודשים ובנוסף יזקפו לחובתו – 10 נקודות. נהג שייתפס בגין כמות אלכוהול בין, פי אחד וחצי ועד פי שלוש מעל המותר, ייפסל רישיונו למשך 24 חודשים ובנוסף יזקפו לחובתו – 10 נקודות. נהג שיואשם בנהיגה בכמות מעל פי שלוש מהמותר, או סירוב להיבדק, ייפסל רישיונו למשך 36 חודשים לפחות ובנוסף יזקפו לחובתו – 10 נקודות.

הצעת חוק זו ייתכן שתתקבל במהלך שנת 2021.

המדריך השלם לחשוד בנהיגה בשכרות

 

זכויות הנהג שנתפס בעת הטיפול על ידי המשטרה: (זמן אמת)

לנהג שנתפס בעת הטיפול קיימות זכויות שמומלץ שיהיה מודע להן. שימוש בזכויות אלו כגון ייעוץ עם עורך דין בזמן אמת יכולות לסייע לו בהגנה עליו בהמשך במידה ויוגש כנגדו כתב אישום על ידי משטרת ישראל. חובה על נהג לדעת בזמן אמת מה להשיב לשאלות שוטרים, עם איזו בדיקה לשתף פעולה ועם איזו בדיקה לא כדאי לו לשתף פעולה.

למאמר מקיף בתחום זה => זכויות האזרח בעת בדיקת שוטר

 

טיפים לנהג שנתפס בגין נהיגה בשכרות : (זמן אמת)

נהג שנעצר בגין חשד לנהיגה בשכרות בדרך כלל הוא מבולבל, מפוחד ולא יודע מה עליו לעשות כדי לצאת ממצב זה בשלום וללא כתב אישום. חלק מנהגים פועלים נכון באמצעות תיעוד פרטים חשובים בהקלטה או מצלמה ורישומים נוספים וחלק אחר פועלים באופן שמזיק להם יותר על ידי סירוב מפורש להיבדק או הכשלת הבדיקה. במקרה זה כדאי מאד לקרוא מאמר קצר של טיפים להתנהגות בזמן אמת ששוטר מטפל בנהג החשוד בנהיגה בשכרות.

למאמר מקיף בנושא זה => טיפים חשובים לנהג שנתפס בשכרות

 

לסיכום

בתיקים של חשד לנהיגה בשכרות חשוב מאד לפנות לייעוץ עורך דין תעבורה מומחה זאת משום שהתביעה דורשת ענישה מחמירה והנהג צפוי לאבד את רישיונו לתקופה ארוכה.

ע”פ מדיניות משטרת ישראל, נהג שייתפס בכמות של אלכוהול פי שתיים וחצי מהמותר בחוק ומעלה יוגדר כנהג שעבר עבירת תלת”ן, יוזמן לשיפוט מהיר והתביעה תבקש את פסילת רישיונו עד תום ההליכים וכמוכן תהיה דרישת ענישה חמורה בעת גזירת דינו בבית המשפט התעבורה.

 

משרדנו מוטאי, מצגר, גרבאוי עו”ד תעבורה מורכב משוטרים בדימוס עם עשרות שנות במשטרת ישראל כשוטרים,  ובנוסף עוסקים כעורכי דין המייצגים בשנים האחרונות כסנגורים בכל הארץ. טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 – 0526400111

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

שיתוף המאמר ברשתות חברתיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צרו איתנו קשר