מי נחשב לנהג שיכור

מי נחשב לנהג שיכור

שיתוף המאמר ברשתות חברתיות:

מיהו נהג שיכור?

מאות נהגים נתפסים מידי שבוע על ידי משטרת ישראל בגין חשד לנהיגה בשכרות. רבים מנהגים אלה הם אנשים נורמטיביים לחלוטין ולא מבינים מדוע הם מואשמים נהיגה בשכרות כלל, הרי לטענתם הם לא היו שיכורים בעת שנהגו. לטעמי הבעיה נובעת מעובדה שהם לא מבינים שנהג שיכור לא חייב להיות שיכור במובן המילולי של המילה אלא נהג שיכור הוא נהג שעבר את הערכים שנקבעו בתקנות וכלל לא משנה כיצד הם מרגישים בפועל.

אם השאלה היא מהם הערכים שקבועים?

לפי התקנות נהג שבבדיקת נשיפה נמצא בגופו 240 מיקרוגרם ומעלה של אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף ייחשב לנהג שיכור , חשוב להבהיר כי משטרת ישראל לפי הנחיית בית המשפט אוכפת החל מ – 290 מיקרוגרם ואילך זאת בשל הסטייה הקיימת במכשיר הינשוף.

בנוסף לכך נהג שבבדיקת דם נמצא בגופו 50 מיליגרם אלכוהול ומעלה  ב 100 מיליליטר של דם ייחשב לנהג שיכור. כמוכן נהג שבאמצעות בדיקת דם או שתן יימצא בגופו סם מסוכן בכל כמות, גם ייחשב לנהג שיכור.

לאחרונה יצא תיקון חדש שמחמיר באופן משמעותי לגבי האוכלוסייה הבאה:

  • נהג צעיר (עד גיל 24 – ללא קשר כמה זמן מחזיק ברישיון נהיגה).
  • נהג חדש (מחזיק ברישיון נהיגה עד שנתיים – ללא קשר לגילו).
  • נהג מונית.
  • נהג רכב ציבורי (למעט מונית שלא ניתן לגביה רישיון לנסיעת שרות).
  • נהג רכב מסחרי או עבודה שמשקלו הכולל המותר עולה על 3500 ק”ג.

אוכלוסייה זו נחשבת לאוכלוסייה מיוחדת ובמקרים אלה נהג שבבדיקת נשיפה נמצא בגופו 50 מיקרוגרם ומעלה של אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף ייחשב לנהג שיכור , חשוב להבהיר כי משטרת ישראל לפי הנחיית בית המשפט אוכפת החל מ – 100 מיקרוגרם ואילך זאת בשל הסטייה הקיימת במכשיר הינשוף.

נהג שבבדיקת דם נמצא בגופו 10 מיליגרם אלכוהול ומעלה  ב 100 מיליליטר של דם ייחשב לנהג שיכור.

כמוכן חשוב לציין שגם נהג שמסרב להיבדק (ינשוף, דם או שתן) או מכשיל את הבדיקה גם ייחשב לנהג שיכור לפי  חוק.

עו”ד תעבורה שבודק את החומר הראיות בתיק של נהיגה בשכרות חייב לוודא שאכן רכיב הנהיגה מתקיים. כלומר שאכן השוטר ראה בעיניו את החשוד בנהיגה בשכרות נוהג ואכן תיעד את העובדה הזו באופן ברור.

המדריך השלם לחשוד בנהיגה בשכרות

אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.

המאמר נכתב ע”י עורכי הדין מוטאי, מצגר גרבואי, בעלי עשרות שנות ניסיון בתחום התעבורה.

כל הזכויות שמורות לחברת עו”ד תעבורה מוטאי-מצגר-גרבאוי

משרדנו כמשרד עו”ד תעבורה מורכב משוטרים בדימוס עם עשרות שנות במשטרת ישראל כשוטרים, ובנוסף עוסקים כעורכי דין המייצגים בשנים האחרונות כסנגורים בכל הארץ. טל לייעוץ וייצוג בכל הארץ: 0502266882 – 0526400111

שיתוף המאמר ברשתות חברתיות:

One thought on “מי נחשב לנהג שיכור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צרו איתנו קשר